Sophos Threat Report pro rok 2021

Přední světový výrobce kyberbezpečnosti, společnost Sophos, tradičně vydala rozsáhlou zprávu Sophos Threat Report 2021, kde zobrazuje klíčový vývoj kybernetické bezpečnosti v letošním roce a jeho důsledky.

Zpráva obsahuje postřehy a analýzy od bezpečnostních vědců Sophos a odborníků na odhalování rizik, které vám poskytnou jedinečný multidimenzionální pohled na moderní prostředí hrozeb. Aby zpráva poskytla co nejkomplexnější přehled bezpečnostního prostředí, spojila společnost výzkum od řady skupin pro odhalování a prevenci hrozeb. Ve zprávě tedy najdeme závěry od SophosLabs, Sophos Managed Threat Response, Sophos Rapid Response, Sophos AI a Cloud Security týmu.

4 klíčová témata

  • Ransomware a jeho nedávná transformace na dvoufázový útok zahrnující vydírání dešifrovacího klíče a vydírání za účelem odstranění ukradených souborů.
  • Ostatní malware, který pro společnosti na celém světě stále představuje významnou hrozbu.
  • Jak byla kybernetická bezpečnost v roce 2020 ovlivněna faktory pandemie a práce z domova.
  • Vývoj útoků na zařízení, která nejsou notebooky nebo servery, tedy útoky na telefony, směrovače, chytré televize a další „netradiční“ počítače.

V této zprávě najdete také užitečné podrobnosti o tom, jak kyberzločinci obracejí software, který mnozí z vás již možná používají ve vašich vlastních sítích proti vám, a jeho cílem je skrýt se na očích vašeho vlastního týmu zabezpečení IT.

Zde je například tabulka útoků, která ukazuje různé nástroje používané při typické invazi ransomwaru Dharma:

sophos threat report - tabulka útoků

Dále se můžete podívat na fascinující graf zobrazující 20 let historie malwaru na jedné stránce, kde můžete vidět, jak jsme se dostali tam, kde jsme nyní, od epochy „Je to všechno o červech“ až po současnost, kde „Je to Vše o vašich datech.“

vývoj malware behem 20 let

 

Kompletní zprávu si můžete přečíst zde (v angličtině).

Novinky ze světa kyberbezpečnosti na váš e-mail

Co je nového v oblasti IT security? Buďte v obraze. Jednou měsíčně vám pošleme to nejzajímavější o bezpečnosti firemních sítí a dat.

Přihlaste se k odběru newsletteru, ať vám neuniknou žádné tipy v oblasti zabezpečení dat. Jako dárek dostanete e-book.