Dopady ransomware ve zdravotnictví 2021

Zdravotnické organizace, které zaplatily výkupné, získaly zpět pouze 69 % svých dat.

Na základě průzkumu mezi 328 IT manažery ve zdravotnictví ve středně velkých organizacích ve 30 zemích po celém světě průzkum odhaluje, že jen něco málo přes třetinu zdravotnických organizací (34 %) byla v loňském roce zasažena ransomware, což je ve skutečnosti mírně pod celosvětovou úrovní 37% průměru jiných průmyslových odvětví.

Útočníci mají vyšší úspěšnost při šifrování údajů o zdravotní péči

Mezi zdravotnickými organizacemi, které byly zasaženy ransomware, 65 % uvedlo, že jejich data byla zašifrována – ve srovnání s průměrem napříč odvětvími 54 %. Celosvětově bylo 39 % organizací schopno zastavit útok před zašifrováním dat, což ve zdravotnictví pokleslo na pouhých 28 %. Tato snížená schopnost zastavit útok může být odrazem finančních výzev, kterým zdravotnický sektor čelí, částečně kvůli neochotě investovat do kybernetické bezpečnosti prostředky, které mohou být využity pro péči o pacienty.

Zdravotní sektor s větší pravděpodobností zaplatí výkupné a nebude zálohovat

Mezi zdravotnickými organizacemi, jejichž data byla zašifrována, výkupné zaplatilo 34 % ve srovnání s 32% průměrem jiných průmyslových odvětví. Může to být proto, že zdravotnictví bylo méně schopné obnovit data ze záloh: průměrně 57 % organizací použilo zálohy k získání svých dat zpět – ve zdravotnictví to bylo jen 44 %, což je druhé nejnižší číslo ve všech odvětvích.

Zaplacením výkupného získáte zpět pouze 69 % dat

Útočníci při sdělování požadavků na výkupné opomíjejí důležitou informaci, že i když platíte, vaše šance na získání všech vašich dat zpět jsou malé. 25 dotazovaných ve zdravotnictví, kteří zaplatili výkupné, aby získali svá data zpět, dostalo v průměru zpět jen 69 % svých dat, takže značná část jejich dat zůstala zcela nepřístupná.

Novinky ze světa kyberbezpečnosti na váš e-mail

Co je nového v oblasti IT security? Buďte v obraze. Jednou měsíčně vám pošleme to nejzajímavější o bezpečnosti firemních sítí a dat.

Přihlaste se k odběru newsletteru, ať vám neuniknou žádné tipy v oblasti zabezpečení dat. Jako dárek dostanete e-book.