Jak na Word – praktické tipy pro začátečníky

Jak na Word – praktické tipy pro začátečníky

 

Ve druhém díle našeho seriálu se podíváme na tipy při práci s MS Word pro začínající a mírně pokročilé uživatele. MS Word je nejpoužívanější textový editor na světě a troufnu si říct, že každý, kdo alespoň trochu s počítačem pracuje, se s ním již někdy setkal. Proto nebudeme řešit příliš mnoho teorie, ale podíváme se opět na praktické příklady pro zrychlení práce.

Klávesové zkratky

Opět na začátku článku připomínám klávesové zkratky. Takže kdo je ještě nemá, šup s nimi do tisku a na nástěnku.

Rychlé označování textu

1. označení znaků a slov

Určitě to znáte: snažíte se myší označit slovo bez tečky nebo čárky, která je za ním – ale ne a ne se trefit. Na označování po jednotlivých znacích můžete použít klávesu SHIFT. Znaky označujete tak, že podržíte klávesu SHIFT a stisknete šipky na klávesnici (šipka doleva nebo doprava, podle toho, kde máte kurzor myši a které slovo chcete označit). Co jedno stisknutí šipky, to označení jednoho znaku. Když toto zkombinujete ještě se stiskem klávesy CTRL, označíte najednou celé slovo.

2. označení řádku nebo odstavce

Všimněte si, že pokud najedete kurzorem myši do okraje stránky v dokumentu, kurzor se změní na bílou šipku. Pokud tuto šipku nasměrujeme před řádek a jednou klikneme levým tlačítkem, označíme celý jeden řádek textu. Pokud klikneme dvakrát, označíme celý odstavec.

 

Vytváření odrážkových a číslovaných seznamů

Seznam můžeme vytvořit několika různými způsoby.

MS Word začne vytvářet automaticky seznam, pokud začneme nový odstavec některou z těchto možností: 1., 1), A., a., – a další. Pokud za vzniklou odrážku napíšeme text, vytvořili jsme tak první bod v seznamu. Pokud uděláme „Enter“, automaticky se nám vytvoří další navazující odrážka. Pokud chceme seznam ukončit, stačí kliknout 2x na klávesu Enter a ze seznamu automaticky vyskočíme.

Dále můžete napsat pod sebe několik odrážek, označit je a na záložce „Domů“ kliknout na ikonku Odrážky. Pokud klikneme přímo na ikonku, aplikujeme standardně nastavené nebo poslední zvolené odrážky.

 

 

Typ odrážek si můžeme vybrat, klikneme-li na malou šipečku vedle ikony. Tím se nám otevře knihovna odrážek a tak stačí pouze vybrat styl, který se nám do dokumentu nejvíce hodí. Stejné je to u seznamů číslovaných, kde stačí vybrat ikonku Číslování, která je napravo od ikonky Odrážky. Tento postup můžeme použít také u již vytvořených odrážek k jejich úpravě.

Víceúrovňový seznam

Nejproblematičtější ze všech seznamů 🙂 Pokud vytváříte víceúrovňový seznam, pracujte s možností zmenšit a zvětšit odsazení viz názorný obrázek.

 

Jak vidíte na obrázku, udělala jsem první bod číslovaného seznamu: 1. Náklady. Odentrovala jsem řádek a tím se automaticky vytvořila odrážka 2. Nyní jsem zvětšila odsazení (ikonka se šipkou doprava = tam, kam posouváme text), a tím vznikla odrážka 1.1, za kterou jsem napsala Nájem. Takto můžeme pokračovat s celým seznamem a pouze měnit odsazení doleva nebo doprava.

Tabulky ve Wordu

Tabulku vytvoříme na záložce „Vložení“ kliknutím na ikonku Tabulka.

 

Pokud alespoň přibližně víme, kolik chceme sloupců a řádků, můžeme vytvořit tabulku super rychle označením příslušným počtem kostiček v rychlé nabídce (viz obrázek).

 

Při vytvoření tabulky se nám na horní liště „rozsvítí“ volba „Nástroje tabulky“, kde můžeme měnit design a provádět další úpravy tabulky.

 

Vzory dokumentů

Potřebujete rychle vytvořit nabídku, objednávku nebo třeba pozvánku na večírek? Použijte již vytvořené předlohy dokumentů! Najdete je jednoduše na záložce „Soubor“, kde zvolíte „Nový“ a pak už jen zadáte do vyhledávače typ dokumentu, který hledáte, nebo si vyberete ze zobrazených náhledů.

 

Pokud máte nějaké konkrétní otázky na práci ve Wordu, neváhejte nám napsat v diskuzi pod článkem nebo na chatu na této stránce.


Lucie Roncová, Marketing Manager awin IT, s. r. o.
Marketingem se zabývá od roku 2011, její parketou je online marketing. Je certifikovaná obchodní specialistka Sophos a Arcserve. Ráda se vzdělává a získává nové zkušenosti z oblasti marketingu i IT bezpečnosti. Její záliby jsou deskové hry, zdravý životní styl, karaoke a růžová barva.

Máte další dotazy?

Zeptejte se nás.