Tipy pro zvýšení bezpečnosti – Jak se vyhnout spamu

 

přechozím článku jsme se podívali na tipy, jak se vyhnout malware. Dnešní díl seriálu o IT bezpečnosti se bude věnovat spamu.

Používejte software na filtrování emailů

Nainstalujte na firemní počítače SW na filtrování emailů, který Vaše uživatele ochrání nejen před spamy, ale také od nežádoucího malware.

Nakupujte pouze od prověřených e-shopů

Uskutečněním nákupu přes e-shop automaticky vydáváte Váš email do obchodní databáze. Proto při vybírání e-shopu buďte opatrní. Někteří obchodníci mohou váš email prodat dál do „partnerských obchodních databází“ a v horším případě se můžete stát i cílem podvodu.

Pokud neznáte odesílatele nevyžádaného e-mailu, vymažte ho

Spam může obsahovat malware, který se aktivuje již při otevření e-mailu.

Nepoužívejte rychlý náhled e-mailů

Většina spamerů může sledovat, zda byl e-mail přijat a zobrazen, a to i v případě, že jste ho neotevřeli. Nastavení rychlého náhledu může totiž zaslat odesílateli zprávu, že jste poštu přijali – tudíž, že uvedená adresa (vaše) je platná a aktivní. Pokuste se určit, zda je e-mail spam na základě odesílatele a předmětu a v případě kladného zhodnocení takovou zprávu rovnou smažte.

Nevydávejte svou e-mailovou adresu neuváženě

Vyplňování e-mailové adresy napříč internetem bývá přímo úměrné množství spamu v e-mailové schránce. Zde je seznam několika špatných návyků, které vystavují e-mail spamerům:

– přihlášení k mailovému seznamu, který je archivován online

– veřejné zobrazení adresy na sociálních sítích

– používání jednoduše uhodnutelného emailu (jako je jmeno.prijmeni@spolecnost)

– používání stejné adresy pro firemní i soukromé účel

Při rozesílání hromadné korespondence používejte skrytou kopii

Pokud posíláte email více příjemcům, vložte všechny adresy do pole skrytá kopie (bcc). Ochráníte soukromí příjemců a v případě zneužití komunikace zabráníte přidání celého seznamu do spam databáze.

Založte si sekundární e-mailovou adresu

Pro registrace na e-shopech, u kterých nechcete dostávat další informace, nebo při účasti v anketách vyplňujte sekundární e-mailovou adresu. Ochráníte tím tak svůj „hlavní“ e-mail před další nevyžádanou poštou.

Dávejte si pozor na políčko „přihlášení k odběru“

Většina online registračních formulářů obsahuje políčko pro přihlášení odběru novinek. Věnujte pozornost, zda je pole zaškrtnuté a sami si zvolte, jaké novinky s jakou četností budete odebírat.

Novinky ze světa kyberbezpečnosti na váš e-mail

Co je nového v oblasti IT security? Buďte v obraze. Jednou měsíčně vám pošleme to nejzajímavější o bezpečnosti firemních sítí a dat.