Nejpoužívanější hesla v roce 2015 + tipy na bezpečná hesla

 

Hesla zabezpečují naše účty napříč internetem, ale většina z nás jich má desítky i více, takže není žádný med si všechna zapamatovat. Přirozeně tak hledáme pomůcky a zkratky, vybíráme snadno zapamatovatelná hesla, která se pak ale současně stávají snadno prolomitelná a marní jejich původní účel.

Společnost SplaschData, která se zabývá managementem hesel, se rozhodla zveřejnit seznam 25 nejpoužívanějších hesel, aby lidé získali představu, jak snadno uhodnutelná jejich hesla jsou. Stejný seznam společnost vydala poprvé v roce 2011, kdy jako 2 nejpoužívanější (a nejhloupější) hesla byla „123456“ a „password“. A v nejnovějším vydání si tato dvě hesla stále hrdě drží své pozice.

Tipy, jak vybrat bezpečné heslo

1. Nepoužívejte heslo, které je snadné uhodnout

Vyvarujte se použití jmen (svého, členů rodiny, domácích mazlíčků apod.) a to i v případě snadno uhodnutelné záměny znaků (Tomáš -> T0máš, Marie -> M@rie).

2. Vytvořte si dlouhé a komplexní heslo

Použijte nejméně 14 znaků a zkombinujte malá i velká písmena, číslice a speciální znaky. Můžete také použít několik slov, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí, ale budou pro vás snadno zapamatovatelná (Krok0dýlveV@ně).

3. Zvažte používání správce hesel (password manager)

Password managery dokáží vygenerovat zcela náhodná hesla a ukládat je za vás. Fungují na principu, že si pamatujete pouze jediné heslo (k přihlášení do účtu v password manager) a o zbytek se správce hesel postará za vás. Mezi nejznámější patří např. lastpass1Password nebo StickyPassword (i v češtině).

4. Jeden účet, jedno heslo

Nikdy nepoužívejte stejné heslo pro více účtů, každý váš účet by měl mít jedinečné heslo.

 

Zdroj: Sophos

Novinky ze světa kyberbezpečnosti na váš e-mail

Co je nového v oblasti IT security? Buďte v obraze. Jednou měsíčně vám pošleme to nejzajímavější o bezpečnosti firemních sítí a dat.