5 tipů pro zabezpečení dat při cestování

 

Na začátek léta vám přínášíme aktuální článek, jak ochránit své virtuální soukromí a osobní data i na cestách. Díky chytrým telefonům a tabletům je v dnešní době kontrola emailů, brouzdání na internetu, nakupování na eshopech a vyhledávání běžnou součástí našich životů, a to ať už jsme kdekoliv. Připojit na WiFi se dnes můžete dokonce i ve vlaku, autobuse, nebo letadle.

Neměli bychom však zapomínat, a že i při cestování je důležité myslet na zabezpečení, zejména při práci s emaily nebo mobilním bankovnictvím. V dnešním článku proto přinášíme 5 jednoduchých tipů, na co si při cestování dát pozor.

1. Zamykejte své zařízení, když ho nepoužíváte

V Americe se každou minutu ztratí nebo odcizí 100 smartphonů. Statistiky města Chicago zase ukazují, že každý rok nechají pasažéři 120000 telefonů ve vlaku. Nespoléhejte na to, že se vám telefon ztratit nemůže a nastavte si automatické zamykání. V případě ztráty či krádeže telefonu tak zamezíte zneužití vašich dat (kontakty, SMS, přihlašovací údaje k emailu, internetovému bankovnictví atd.) Automatické zamykání nastavte na co nejkratší interval a použijte těžko uhodnutelný PIN. Většina telefonů umožňuje zadat PIN pro odemčení obrazovky jak v číslovkách, tak ve znacích nebo nakreslení obrazce. Nebojte se nastavit si delší heslo – pár vteřin navíc do zabezpečení svých osobních údajů se vyplatí.

Existují také aplikace, které vám pomohou najít váš telefon po ztrátě, konkrétně jsou to Find My iPhone pro iOS a Device Manager pro Android. Dokonce můžete poslat zprávu, která se případnému nálezci zobrazí na obrazovce zařízení, a získat tak svůj telefon zpět.

2. Nespoléhejte, že veřejné Wi-Fi jsou vždy bezpečné

Hotely, letiště i restaurace v dnešní době nabízejí WiFi zdarma. Ne všichni však vědí, jak své sítě zabezpečit. Dávejte si proto pozor, na jaké stránky přistupujete a vyvarujte se připojování na citlivé stránky (mobilní bankovnictví, firemní emaily apod.) přes neověřenou bezdrátovou síť.

3. Vypněte určování lokace

Aplikace, jako jsou Facebook, Instagram nebo Twitter používají funkci geo-tagging, která zjistí, kde se nacházíte a přidává to do Vašich příspěvků, a to i když máte vypnutou funkci GPS. Telefon se orientuje podle nalezených WiFi přístupových bodů ve vašem okolí a sám doplňuje Vaši možnou lokaci. Pokud tedy chcete zabránit, aby Váš telefon mapoval Vaši lokaci, deaktivujte si funkci geo-tagging přímo v telefonu a vypněte si WiFi a Bluetooth. Jediná možnost, jak úplně zabránit telefonu, aby si pamatoval Vaši lokaci je však telefon úplně vypnout, nebo přepnout do módu letadlo.

4. Buďte opatrní při používání veřejně přístupných počítačů

Veřejně přístupné počítače v internetových kavárnách nebo hotelích mohou být nakaženy malware, který vás může při práci na internetu špehovat. Například malware nazývaný keylogger může nahrávat vše, co píšete na klávesnici, tedy vaše hesla či údaje o kreditních kartách. Buďte proto ostražití a nezadávejte do těchto veřejných počítačů žádné osobní údaje.

5. Nenechte nic náhodě

Zapněte si automatické aktualizace. Pokud používáte zastaralý operační systém, jsou Vaše zařízení náchylná i na útoky, které již byly odhalené. Nezapomeňte také na antimalware software pro PC, a zvažte i zabezpečení pro mobilní telefon (přehled nejlepších antimalware aplikací jsme Vám přinesli v minulém článku).

Přejeme Vám příjemné a bezpečné léto! 🙂

Novinky ze světa kyberbezpečnosti na váš e-mail

Co je nového v oblasti IT security? Buďte v obraze. Jednou měsíčně vám pošleme to nejzajímavější o bezpečnosti firemních sítí a dat.